Nastavenie strachov podľa Tima Ferrisa

Strachy nás sprevádzajú celý život, častokrát nám bránia posunúť sa dopredu. Tim Ferris, inšpirovaný Senecom, sa vo svojom podcaste zaoberá nastavením strachov podobne, ako si nastavujeme ciele. Seneca uvádzal cvičenie meditácie nad zlom - Premeditatio malorum, kde robil vizualizáciu najhoršieho scenára.Veľmi podobnú techniku použil a propagoval napríklad aj Dale Carnegie. Nie je teda nová, ale nezaškodí si ju pripomenúť.

Čítajte viac…

Február je o premýšľaní

Máme za sebou január - mesiac, kedy sme svoju pozornosť sústredili na zdravie a telesnú kondíciu. Revidovali sme si svoje ciele v tejto oblasti, upravovali, nastavovali. Február začnime s rozmýšľaním. uvedomovaním si vecí, ktoré sú automatické, ktoré sa nám "dejú". Nemôžeme zastaviť premýšľanie, myšlienky nám bežia hlavou samé od seba. Ale môžeme vedome riadiť to, o čom premýšľame.
Keď sa povenujeme premýšľaniu, zistíme, že sa dokážeme zamerať na to, čo je skutočne dôležité.

Kde sú všetky tie vedomosti, ktoré sa stratili v informáciách? - T.S.Elliot

Šťastíčka pod stromček

V januári sa môže zdať divné hovoriť o vianociach, o šťastných vianociach. Ale nebude to divné, keď si prečítate jednoduchú techniku, ktorú Vám teraz popíšem. Opäť - tak ako predchádzajúce techniky, je odskúšaná a zaručene funguje.


Na začiatku roka si pripravíme nádobu - môže to byť pekný zaváraninový pohár, keramická nádoba, čokoľvek. My sme pri našom minimalistickom štýle života zvolili sklenený pohár, ktoré sme pôvodne používali na sypaný čaj a počas používania prestal tesniť. Do tejto nádoby počas celého roka vhadzujeme "šťastíčka". Sú to malé papieriky, na ktoré si zapisujeme, čo pekné sme zažili. Je to napríklad výlet, ktorý sa vydaril, stretnutie s kamarátmi, návšteva rodiny. Ale môže to byť aj východ slnka, či posedenie pri čaji. Pekný film, ktorý sme spolu videli, alebo športová aktivita.V tých našich sa časti vyskytuje vodné vtáctvo, ktoré vidíme na našich výletoch. Vyzerá to potom takto:


27.6.2016: Videli sme volavku popolavú, keď sme sa prechádzali popri Čiernej vode!!!

Čierna voda je potok, ktorý preteká našou dedinou a popri ňom vedie veľmi pekný cyklochodník.
Princíp, ktorý dodržiavame je, že šťastíčko je pre nás spoločné. Teda, ak prečítam krásnu knižku, je to moje vlastné šťastíčko a nepíšem ho do spoločného šťastíčka.

V úvode hovoríme o Vianociach. Šťastíčka, ktoré si zbierame a píšeme počas celého roka, si na Štedrý večer pod stromčekom prečítame. Pripomenieme si takto šťastné chvíle počas uplynulého roka, pospomíname. A prežijeme nanovo naše šťastíčka.
stasticka

Podcast: O tom ako rásť vo všetkých oblastiach a mať v živote všetko
  Stiahnuť audioVesmíru vládne entropia. Ak niektorej oblasti svojho života nevenujeme energiu, postupne degraduje. Do svojej kariéry alebo financií neinvestujeme energiu a čudujeme sa, že nenapredujeme alebo sme iba šedý priemer. Nevenujeme sa zdraviu a ono sa zhoršuje. Partnerskému vzťahu odchádza šťava. Je na to nejaké riešenie? Dá sa mať všetko? Na túto otázku odpovedá trénerka Lifebook **Zuzana Bednárová** v podcaste so svojim synom Jurajom. Už roky sa venuje koučingu, zlepšovaniu života - svojho aj svojich klientov. Tento podcast naozaj stojí za to pre každého!

Čítajte viac…

Práca na vízii

"O rok neskôr si budete želať, aby ste začali dnes." -Karen Lamb


V decembri sa chystáte mnohí pracovať na svojich plánoch na prichádzajúci rok. V technikách Lifebooku sa učíme princípy efektívnej implementácie svojich vízií do života.
  1. V prvom rade je potrebné vedieť, kam sa chcete dostať, čo chcete dosiahnuť. Majte úplne jasno vo Vašej vízii, ktorú chcete dosiahnuť.
  2. Potom si urobte plán, ktorý bude obsahovať kroky, ktoré musíte urobiť, aby ste svoju víziu dosiahli. Jedná sa o kroky, ktoré nás dostanú z bodu, kde sa nachádzame dnes, do bodu, kam sa chceme dostať.
  3. Podľa vášho plánu potom vykonávajte každý deň cielené, efektívne a inteligentné aktivity. Len keď zmeníte to, čo robíte stále, dosiahnete niečo nové. Posúvajte sa dopredu!
  4. A nakoniec - merajte a reportujte svoj progres, upravujte plán, ak je to potrebné.

Viac sa o technikách Lifebooku dozviete na
tréningu. Napíšte nám a rezervujte si miesto už teraz!


Kvalitné otázky generujú kvalitné odpovede

Hľadal som odpovede vzdialené na míle. Až kým som nepochopil, že všetky sídlia v mojom vnútri.


Hlavou sa nám neustále preháňajú myšlienky a rôzne otázky. Zameraním sa na tieto otázky a malou zmenou v tom, čo sa sami seba pýtame, môžeme dosiahnuť veľkú zmenu v kvalite nášho života. Keď sa pýtame kvalitné otázky, dostávame kvalitné otázky. Keď sa spýtate sami seba: "Prečo si to urobila?", verte mi, že Vás odpoveď nepoteší. "Pretože som blbá, pretože to nikdy nedokážem, pretože nemám talent ..."
Cestou ku zmene týchto otázok je uvedomenie si najprv našich myšlienok. Skúste si malé cvičenie. Mimochodom, toľko ľudí číta knihy o rozvoji, snaží sa zmeniť, snaží sa niečo dosiahnuť, ale keď príde na cvičenie, tak si ho len prečítajú a neurobia ho. Takže ešte raz: skúste si urobiť cvičenie.
Vyhraďte si jednu hodinu, keď nebudete nikým rušení a zapisujte si svoje myšlienky. Píšte všetko, čo vám behá hlavou. Neriešte, čo to je, neriešte, či je to otázka, pretože na otázkach chcete pracovať. Len píšte, pozorujte. Budete prekvapení, čo všetko vám behá hlavou. Toto cvičenie pomáha k tomu, aby ste vedome sledovali na čo myslíte. Keď neriadime svoje myslenie, potom ono riadi nás. Po skončení sa pozrite, či je viac negatívnych, alebo pozitívnych myšlienok. Pozrite sa, aké otázky si kladiete.  
Druhým krokom je vedomé sledovanie otázok v priebehu dňa a ich usmerňovanie - nahrádzanie. Pokúšajte sa vedome nahradiť otázky typu "Prečo si nedodala report načas?" nasledujúcimi: "Čo môžem urobiť, aby som bola ešte lepšia?" "Ako sa môžem zlepšiť" "Ako môžem viac ľúbiť, obdivovať, zarábať, dosiahnuť v športe lepší výkon?" 
Takáto zmena nie je jednoduchá, pretože tie zlé otázky sa nám usídľovali v našej hlave dlho a skutočne sa im nechce odísť. Jednou z techník môže byť príprava na stretnutie, či aktivitu. Otázku si môžeme napísať na spodok strany v poznámkovom bloku. Keď si následne poznámky prezrieme, položíme si aj otázku. Postupným trénovaním tohto kroku sa nám kvalitné otázky stanú návykom.
Uvidíte, že zmenou otázok, sa začnete meniť aj Vy. Začne sa meniť Váš život. Nástrojom k veľkej pozitívnej zmene sú malé, každodenné kroky.