December - mesiac životnej vízie

Vízia bez akcie je snením, akcia bez vízie je nočnou morou. - Japonské príslovie


Veľa ľudí si myslí, že ich život ide správnym smerom. Otázkou je, či ten smer poznajú, či je ich vlastný, alebo žijú víziu niekoho iného. Rodičia chceli mať z dieťaťa lekára, právnika, … A on chcel byť maliarom. Bytov, alebo obrazov.

Keďže december je aj mesiacom bilancovania, máme dobrú príležitosť pozrieť sa na svoj život a uvedomiť si, či naozaj ideme správnym smerom. Môže Vám pomôcť nasledovné cvičenie.

Zapisujte si svoje aktivity počas jedného týždňa. Keď ich nebudete zaznamenávať počas dňa, dajte si na večer pripomienku a pospomínajte si, čo ste cez deň robili. Jeden týždeň píšte. Následne sa pozrite na Vašu snímku týždňa - ktoré aktivity nerozvíjali žiadnu oblasť Vášho života, teda neposunuli Vás k Vašej vízii? Môže to byť napríklad prejedanie sa, ohováranie, zbytočné premýšľanie nad tým, čo som mala, či mal povedať a ako som mal odpovedať.

Porozmýšľajte, ako by ste mohli tieto aktivity zo svojho života eliminovať. Na začiatku to bude ťažké, mnohé z takýchto aktivít nám prinášajú krátkodobé uspokojenie. Ale odmena, ktorú za to získate, stojí za to úsilie.
Ak si chcete skutočne ujasniť Vaše ciele a naučiť techniky na ich dosahovanie, prihláste sa na náš najbližší tréning. Práca na sebe samom sa Vám mnohonásobne vráti.

Práca na vízii

"O rok neskôr si budete želať, aby ste začali dnes." -Karen Lamb


V decembri sa chystáte mnohí pracovať na svojich plánoch na prichádzajúci rok. V technikách Lifebooku sa učíme princípy efektívnej implementácie svojich vízií do života.
  1. V prvom rade je potrebné vedieť, kam sa chcete dostať, čo chcete dosiahnuť. Majte úplne jasno vo Vašej vízii, ktorú chcete dosiahnuť.
  2. Potom si urobte plán, ktorý bude obsahovať kroky, ktoré musíte urobiť, aby ste svoju víziu dosiahli. Jedná sa o kroky, ktoré nás dostanú z bodu, kde sa nachádzame dnes, do bodu, kam sa chceme dostať.
  3. Podľa vášho plánu potom vykonávajte každý deň cielené, efektívne a inteligentné aktivity. Len keď zmeníte to, čo robíte stále, dosiahnete niečo nové. Posúvajte sa dopredu!
  4. A nakoniec - merajte a reportujte svoj progres, upravujte plán, ak je to potrebné.

Viac sa o technikách Lifebooku dozviete na
tréningu. Napíšte nám a rezervujte si miesto už teraz!


Kvalitné otázky generujú kvalitné odpovede

Hľadal som odpovede vzdialené na míle. Až kým som nepochopil, že všetky sídlia v mojom vnútri.


Hlavou sa nám neustále preháňajú myšlienky a rôzne otázky. Zameraním sa na tieto otázky a malou zmenou v tom, čo sa sami seba pýtame, môžeme dosiahnuť veľkú zmenu v kvalite nášho života. Keď sa pýtame kvalitné otázky, dostávame kvalitné otázky. Keď sa spýtate sami seba: "Prečo si to urobila?", verte mi, že Vás odpoveď nepoteší. "Pretože som blbá, pretože to nikdy nedokážem, pretože nemám talent ..."
Cestou ku zmene týchto otázok je uvedomenie si najprv našich myšlienok. Skúste si malé cvičenie. Mimochodom, toľko ľudí číta knihy o rozvoji, snaží sa zmeniť, snaží sa niečo dosiahnuť, ale keď príde na cvičenie, tak si ho len prečítajú a neurobia ho. Takže ešte raz: skúste si urobiť cvičenie.
Vyhraďte si jednu hodinu, keď nebudete nikým rušení a zapisujte si svoje myšlienky. Píšte všetko, čo vám behá hlavou. Neriešte, čo to je, neriešte, či je to otázka, pretože na otázkach chcete pracovať. Len píšte, pozorujte. Budete prekvapení, čo všetko vám behá hlavou. Toto cvičenie pomáha k tomu, aby ste vedome sledovali na čo myslíte. Keď neriadime svoje myslenie, potom ono riadi nás. Po skončení sa pozrite, či je viac negatívnych, alebo pozitívnych myšlienok. Pozrite sa, aké otázky si kladiete.  
Druhým krokom je vedomé sledovanie otázok v priebehu dňa a ich usmerňovanie - nahrádzanie. Pokúšajte sa vedome nahradiť otázky typu "Prečo si nedodala report načas?" nasledujúcimi: "Čo môžem urobiť, aby som bola ešte lepšia?" "Ako sa môžem zlepšiť" "Ako môžem viac ľúbiť, obdivovať, zarábať, dosiahnuť v športe lepší výkon?" 
Takáto zmena nie je jednoduchá, pretože tie zlé otázky sa nám usídľovali v našej hlave dlho a skutočne sa im nechce odísť. Jednou z techník môže byť príprava na stretnutie, či aktivitu. Otázku si môžeme napísať na spodok strany v poznámkovom bloku. Keď si následne poznámky prezrieme, položíme si aj otázku. Postupným trénovaním tohto kroku sa nám kvalitné otázky stanú návykom.
Uvidíte, že zmenou otázok, sa začnete meniť aj Vy. Začne sa meniť Váš život. Nástrojom k veľkej pozitívnej zmene sú malé, každodenné kroky.

November - mesiac Kvality života

V novembri sa zaoberáme Kvalitou života. Do nej bezpochyby patrí prostredie, v ktorom žijeme a ktoré si tvoríme. Ono je pokračovaním nás ako ľudí. Dávame materiálnu formu našim myšlienkam a dušiam. Prostredie je fyzickým odrazom našich hodnôt, estetického vnímania a osobnosti.
Pasted Graphic


Prostredie, v ktorom žijeme, je pre nás neuveriteľne dôležité, pretože si uvedomujeme spätnú slučku, ktorú vytvára. Kvalita, ktorú vyžaruje, úplne prestupuje naše životy. Ak žijeme v hektickom a stresujúcom prostredí, budú naše životy zmätočné a stresujúce, pretože to je to, čím sme obklopení. Rovnako tak, ak sme obklopení každý deň krásou, pokojom a zmyselnosťou - naše životy budú doslova krajšie, pokojnejšie a zmyselné. Naše prostredie by malo byť v dokonalej harmónii s ľuďmi, s ktorými chceme byť. Preto budeme vytvárať prostredie, ktoré jasne odráža naše hodnoty, nálady a pocity, ktoré chceme na priebežnej báze v našich životoch.